GTranslate

You are here

In this section

Burnsville High School seniors recognized for academic, athletic achievements

Seniors receiving an academic or athletic award were recognized at a ceremony on Monday, May 20 at 7 a.m. in the Mraz Center for the Performing Arts, located at 600 E. Hwy 13.

Students were recognized for curricular and co-curricular awards and G.P.A. achievements.

Students who received awards this year are:

Curricular Awards:
  • Ross Waataja –Business
  • Girma Dessu – ELL
  • Sidney Pot – Family and Consumer Science
  • Lindsey Larson – Art
  • Wesley Ho – Instrumental
  • Rachel Kelly – Instrumental
  • Ellen Olson – Instrumental
  • Andrew Vixayvong – Vocal
  • Cheyney McKinney – Language Arts
  • Clifford Yeboah – Math
  • Amanda Roepke – Physical Education and Health
  • Emma Martin – Science
  • Alyse Dees – Social Studies
  • Malia Montgomery – Student Services
  • Joshua Holtzleiter – Technology Education
  • Aradhana Menon – World Languages, French
  • Anna Cruz – World Languages, Spanish
Co-Curricular Awards:
  • Ben Ostertag – John Philip Sousa Award
  • Caleb Hubbard – Louis Armstrong Jazz Award
  • Jonathan Butler – National Choral Award
  • Ronald Romero – National Choral Award
  • Emma Harrold – Fred Waring Director’s Award
  • Emma Kate Redden – The National School Orchestra Award
  • Leita Nguyen – Leonard Bernstein Musicianship Award
South Suburban Conference Scholar Award:
  • Jaelyn Baisch
  • Samuel Bardwell
  • Emma Brown
  • Anna Cruz
  • Tatum Frey
  • Katherine Herzog
  • Hanna Holmstrom
  • Joshua Holtzleiter
  • Sarah Johnson
  • Aradhana Menon
  • Cormac Pearce
  • Olivia Rippentrop
  • Christopher Slemp
  • William Trussell
Academics, Arts and Athletics Award:
  • Ian Harpell
  • Mia Katzmarek
BHS Outstanding Athlete Award:
  • Kyle Atkinson, Track & Field – University of Minnesota-Twin Cities, Minneapolis, MN
  • Maya Hansen, Girls Soccer – South Dakota State University, Brookings, SD
  • Lyndsey Howard, Girls Hockey – Mankato State University, Mankato, MN
  • Marcus Shepley, Football – University of Minnesota-Duluth, Duluth, MN
  • Kira Sosinske, Girls Soccer – Saint Cloud State University, St. Cloud, MN
Athena Award:
  • Lyndsey Howard
BHS Distinguished Athlete Award:
  • Zachary Andreasen
  • Erin Bachmeier
  • Matthew Berg
  • Emma Brown
  • Nicholas Faith
  • Nicholas Gilman
  • Hanna Holmstrom
  • Lyndsey Howard
  • Anh (Ashley) Le
  • Olivia Rippentrop
  • Heidi Steward
BHS Athlete of the Year:
  • Kyle Atkinson
  • Maya Hansen
National Scholar Athlete Award:
  • Abdirahim Abdalla
  • Samuel Bardwell
  • Emma Brown
  • Jenna Hartung
  • Hanna Holmstrom
  • Dylan Hughes
  • Heidi Stewart
US Figure Skating Award:
  • Sydney Bjonfald
National Merit Finalists:
  • William Trussell
National Merit Commended Students:
  • Alexander Gorton
  • Cormac Pearce
  • Terra Tvedt
Multilingual Certificates/Seals:
  • Cristian Campos Castillo – Platinum Bilingual Seal, Spanish
  • Bryan Casas Mendez – Platinum Bilingual Seal, Spanish
  • Jason Velez Pico – Platinum Bilingual Seal, Spanish
  • Stephanie Salas Toriz – Platinum Bilingual Seal, Spanish
  • Melissa Islas Arcega – Gold Bilingual Seal, Spanish
  • Sundus Hussein – Gold Bilingual Seal, Spanish
  • Pamela Molina Mejia – Gold Bilingual Seal, Spanish
  • Ian Figueroa Fierro – World Language Proficiency Certificate, Spanish
  • Ronald Romero – World Language Proficiency Certificate, Spanish
  • Hamdi Abdi – Gold Bilingual Seal, Somali
  • Leyla Osman – Gold Bilingual Seal, Somali
  • Abdikadir Ali – World Language Proficiency Certificate, Somali
  • Sundus Hussein – World Language Proficiency Certificate, Somali
  • Ibtisaam Mahamed – World Language Proficiency Certificate, Somali

Congratulations to these students on their academic and athletic achievements!

 

Posted: Tuesday, May 28, 2019 - 10:29